Salevere Salumägi

     

Salevere Salumägi on merest taandunud pank, mida peetakse Siluri klindi kõige idapoolsemaks pangaks ja Läänemaa üheks kaunimaks paigaks. Panga suhteline kõrgus on 15 m. Panga seinast voolab välja Silmaallikas, mida on vanal ajal peetud pühaks paigaks. Kõrgendikku katab liigirikas loomets ja panga all on võimalik vaadelda haruldast salumetsa. Salevere Salumäega saab tutvuda liikudes mööda 1,5 km pikkust hästi hooldatud RMK matkarada. Salumäel on ka muinaslinnuse jäänused, näha saab madalat linnusevalli.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid: 58o41´27.3“N 23o35´22.1“E

Liikudes mööda laudteed allika poole, juhatab aarde asukoha astangul kätte maotaoline puu. Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Hanila muuseum

     

Hanila muuseum kannab kohaliku koduloolase ja aukodaniku August Tampärgi nime, kelle elutööks oli kultuuripärandi säilitamine tulevastele põlvkondadele ja kes oma isikliku koguga pani aluse muuseumi tekkele. Etnograafiline ja kultuurilooline püsiekspositsioon koosneb mitmest alajaotusest: taluõu, rehetuba, töötuba. 

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid:

58o36´48.8“N 23o36´14.3“E

Aare on veevoolu teel kolme kivi all. Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Vatla mõis

   

Vatla mõis rajati 16. sajandi lõpus. 1807. a omandas mõisa Otto von Rosen, kes lasi oma valdustes välja ehitada varaklassitsistliku mõisa-ansambli, mis kuulub Läänemaa kauneimate sekka.

Vatla mõisaansambel on omanäoline hoonete kompleks, kus näiteks üks maja on ehitatud nii, et ühest nurgast teine nurk kätte ei paista. Praegu tegutseb mõisa härrastemajas Vatla Põhikool, hobusetallides on spordisaal ja aidas rahvamaja.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid: 58o33´41.7“N 23o43´13.1“E

Aare asub kuldnokkade ühiselamus. Aardeni jõudmine nõuab tasakaalu või ujumisoskusi! Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Puhtulaid

     

Puhtulaid on laid vaid nime poolest – läbi endise merelahe viib praegusele poolsaarele tammil kulgev sõidutee. Poolsaare edelatipus asuvasse linnutorni koguneb kevadeti huvilisi Euroopast ja kaugemaltki arktiliste lindude rännet uudistama.

Sügisel võib seal kohata lisaks läbirändavatele veelindudele värvulisi ja tuvisid. Omaette vaatamisväärsusteks Puhtus on kaks puud - 24 m kõrgune ja 360 aastane mänd ning võimas tamm, mille ümbermõõt on 4,8 m ning kõrgus 24 m.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid: 58o33´11.4“N 23o32´50.3“E

Aare asub linnutorni jalamil ristikivi poolses küljes. Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Pulli pank

     

Pulli pank on merelainete murrutada, paljand on siin alati puhas ja geoloogiline ehitus hästi nähtav. Pulli pank on sarnane Muhu ja Kesselaiu pankadega. Pulli pank on üks väheseid kohti, kus Saaremaa aluspõhja ehitus nii selgesti näha on. Pangast veidi kaugemal mere põhjas asub veel üks panga astmestik, mille vastu veealused hoovused vaikse ilmaga loksudes kohinat tekitavad.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid: 58o36´52.5“N 22o57´14.6“E

Suure kivirahnu pealt maa poole vaadates märkad pihlakat, mille juure alt leiad aarde, ära kaeva! Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Euroopa keskpunkt

   

Märkimata ei saa jätta Mõnnuste külas asuvat Euroopa keskpunkti. Euroopas on mitmeid keskpunkte, kuid Euroopa keskpunkt asub Mõnnustes, kui võtta arvesse kõik saared ja kaugemad punktid.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid 58o18´33.7“N 22o16´30.8“E

Kadakase karjamaa ääres kiviplaadi all. Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks


Kaugatuma pank

     

Kaugatuma pank, mis on jälgitav ligi 2 km pikkusel rannalõigul, jääb veepiirist eemale ning paika ohustab kiire tasandumine ja kinni kasvamine. Sealne kivim aga sisaldab massiliselt meriliiliate ümmargusi varrelülisid. Seda
„sõrmuspaasi“ saab imetleda pangast umbes 100 m kaugusel veepiiril oleval paepõrandal. Kaugatuma pangast paari km kaugusel, Lõu paljandil, asub nn „eterniitrand“, kus võib näha 400 miljoni aasta vanuseid kivistunud laineviresid.

Geopeituse mäng! Aarde koordinaadid: 58o07´51.4“N 22o13´02.0“E

Aaret valvavad pihlakat saatvad kadakad. Aare on pakendatud musta kilekotti ja seotud takunööriga pakikeseks (aarde mõõdud 10 x 10 cm).

Uuri lisaks