Geonädal 2016

30.05.2016

Saarte Geopark korraldab Euroopa Geoparkide Nädala raames traditsioonilise Geonädala, mis sel aastal toimub 30. mai- 5. juuni.

Külasta geonädala sündmusi ja tuvu Saarte Geopargi loodus- ja kultuuriväärtustega.

 • Orhideefestivali raames on Kihelkonna rahvamajas fotonäitus Mandri-Eesti kõige orhideerikkama paiga Hanila orhideedest. Külasta ka Saaremaa Orhideefestivali, Geonädala jooksul Orhideefestivali raames toimuvatele loodusmatkadele geonädala parooli teadjale pilet 1€ odavamalt. Vaata täpsemalt www.orhideefestival.eu
 • Külasta Kaali Külastuskeskust ja mängi maastikumängu. Geonädala parooli teadjale Kaali Külastuskeskuses sooduspilet 1€.
 • Tule Angla Tuulikumäele dolomiiditöötuppa „Eurüpteruse jälgedes“. Töötoas saab 425 milj. aastat vana dolomiidiplaadile käsitööna graveerida, looduslike materjalidega kujundada ja värvidega kaunistada Saarte Geopargi vapilooma meriskorpionit. Töötuba toimub 30.mai – 5. juuni kell 12.00 – 15.00

  Geonädala parooli teadjatele soodushind 5 EUR/in (tavahind 10 EUR/in).

 • Tutvu Ohessaare pangaga, naudi kohalikke maitseid Pangaküla kohvikus ja osale kiviotsimise mängus. Sõrve poolsaare läänekaldal paiknev Ohessaare pank on umbes 500 m pikk ja kuni 4 m kõrge lubjakividest koosnev pangajärsak. Ohessaare pangal avaneb kõige ulatuslikum läbilõige meie siluri noorima - ohessaare lademe kihtidest. Palju kuulsust on see pank kogunud sinna inimeste poolt püstitatud kivitornidega. Siinsetes kivides võib leida ka palju kivistisi.

 • Külasta Sõrve Külastuskeskust ja Tuletornilinnakut. Geonädala parooli teadjatele piletisoodustus 50%.

 • Osale Lümanda lubjapargi töötoas "Imeline lubi", saa uusi teadmisi ja oskusi:

  *kuidas praadida muna ilma tuleta; *kuidas teha head värvi lubjast ja kohupiimast?
  *kuidas teha lubjakivist kooki?;*vana-vanaisa määrdumatu lubivärvi valmistamine

Töötuba toimub 3. juunil algusega 16.00. Hind: 9 eur/inimene. Vajalik eelregistreerimine (toimub 30. maini) tel. 5226675 või info@saartegeopark.ee

 • Retk uisulaev Moonlandiga kestvus 1,5 h , piknik Kesselaiu lähistel.

  Retk toimub 5. juunil algusega 10.00 Kuivastu jahisadamas. Hind: 22 eur/inimene. Vajalik eelregistreerimine (toimub 30. maini) tel. 5226675 või info@saartegeopark.ee

   

Geonädalal saavad alguse põnevad mängud:

 • Geopeitus- Saarte Geopargi aarded.

  Geopeituse mänguga soovime tutvustada Saarte Geopargis tegutsevaid ettevõtteid, seltsinguid ja muuseume kes väärtustavad kohalikku loodust ja pärandkultuuri. Geopeituse aareteks on väikesed meened ja kinkekaartid Saare maakonna ja Hanila ettevõtetelt.  

 • Geotoidu otsimismäng.

  Geotoit on geopargis kasvatatud toit, mis loob seoseid kohaliku geoloogia ja seeläbi looduskeskkonna ja pärandkultuuriga. Mänguga soovime tutvustada Saarte Geopargis tegutsevat toidutootjat, kes kasvatab või valmistab oma toodangut kohalikust toorainest.

Külasta ka meie sõpru August Tampärgi nimelist Hanila Muuseumi ja Muhu muuseumi, salasõna teadjaile muuseumipilet soodushinnaga!

Geonädala salasõna: GEOPARK


Saarte Geopark korraldab 30. - 31. oktoobril konverentsi "Geopargid kohaliku loodus- ja pärandkultuuri väärtuste tutvustajatena"

30.10.2015

Saarte Geopark kutsub konverentsile "Geopargid kohaliku loodus- ja pärandkultuuri väärtuste tutvustajatena", mis toimub 30.-31. oktoobril 2015. Seekord on konverents suunatud põhiliselt Saarte Geopargi piirkonnas tegutsevatele (väike)ettevõtetele.

Reedel, 30. oktoobril kell 10.00 - 18.00 toimub loengute päev Kaali Külastuskeskuse konverentsisaalis. Päevast osavõtja saab aimu, mis on geopark, millega geopark tegeleb ja kes võiksid olla kaasatud geopargi tegevustesse. Konverentsi modereerib Katrin Sagur, MTÜ Saarte Geopark juhatuse esimees.

Konverentsi päevakava:

10.00 Saabumine ja tervituskohv
10.15 Tervitussõnad
10.30 Mis on geopark? – Viktoria Bubukin, MTÜ Saarte Geopark, projektijuht
10.50 Karelia geopark Soomes – Jouko Parviainen, Joensuu Regionaalarengu ettevõte Josek Ltd, projektijuht
11.15 Pohjais-Karjalan luonto- ja kultuurimatkailun uudet mahdollisuudet (Looduse- ja kultuuriturismi uued võimalused Põhja-Karjalas) – Ismo Tuormaa, Docsland ky, keskkonnakaitse ajakirjanik. Esitlus tõlgitakse järeltõlkena eesti keelde.
11.40 Loodav geopark Lõuna-Eestis – Aivar Soop, Tartu vallavanem, ja Kaidi Randpõld, loomisel oleva geopargi projektijuht
12.10 Geopargi koostöövõimalused kohalike ettevõtetega – Grete Põldemaa, MTÜ Saarte Geopark, arendusjuht
12.30 Lõunapaus Kaali Trahteris
13.30 GeoConnect lahenduse tutvustus ja võimalused – Annes Lõbus, GeoConnect, idee ja arendus
13.50 Aktiivse puhkuse võimalused Saarte Geopargi piirkonnas – Kadri Kullapere, RMK loodushoiuosakond, teabespetsialist
14.10 Keskkonnaameti tegevused geopargi tegevustele kaasa aitamisel – Kaja Lotman, Keskkonnaamet, Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja
14.30 Hanila valla tutvustus – Arno Peksar, Hanila vallavanem
14.45 Sõrve Külastuskeskuse tutvustus – Andro Roosileht, MTÜ Sõrve Külastuskeskus, juhatuse liige
15.00 Lümanda Lubjapargi tutvustus – Priit Penu, OÜ Limex, juhatuse liige
15.15 Kokkuvõte ja arutelu koostöövõimaluste üle geopargi arendamisel
15.30 Kohvipaus
16.00 Ekskursioon Kaali kraatrite väljal

Laupäeval, 31. oktoobril kell 10.00 - 16.00 toimub bussiga tutvumisreis Saarte Geopargi põhja- ja lääneranniku vaatamisväärsuste juurde ning Angla tuulikumäele.  Kuressaares, August Kitzbergi tänava parklas. Tutvumisreisile on soovitatav kaasa võtta oma moonakott, kuna kohvipaus Angla Pärandkultuurikeskuses toimub alles reisi lõpupoole. Reisi giid on Aado Haandi, Saaremaa Giidide Ühingu giid-praktik. Buss väljub Kuressaarest August Kitzbergi ja Uue tänava ristmikul asuvast parklast kell 10.00.

Lisainfo ja registreerumine e-maili aadressil info@saartegeopark.ee või telefonil 5556 2236.

 


Saarte Geopark osaleb Euroopa Geoparkide Võrgustiku 13. konverentsil Rokuas

09.09.2015

Saarte Geopargi töötajad - projektijuht Viktoria Bubukin ja arendusjuht Grete Põldemaa - ning geopargi liige Valjala vallavanem Aare Martinson osalevad Euroopa Geoparkide Võrgustiku 13. konverentsil. Konverents toimub Soomes, Rokua geopargis ja Oulu linnas 3.-6. Septembril 2015 ja keskendub loodus- ja kultuuripärandi vastutustundliku kasutamise teemadele. Saarte Geopark teeb konverentsil esitluse teemal "Geoeducation and communication in the Saarte Geopark project, Estonia" ehk tutvustab Geo-hariduse ja kommunikatsiooni toimimist Saarte Geopargis.

Konverentsil osaleb ligi 400 inimest, kes on huvitatud geoparkidest, turismist ja säästlikust arengust.


Väljasõit Kesse panga alla

22.08.2015

22. augustil korraldab Saarte Geopark koostöös Väinamere Uisuga väljasõidu Kesselaiu panga alla piknikule. Kõik huvilised on oodatud eelregistreerima aadressil arendus@saartegeopark.ee.


Saarte Geopark korraldab giidituure

14.07.2015

Saarte Geopark kutsub osalema augusti lõpuni toimuvatel giidituuridel. Igal kolmapäeval ja neljapäeval algusega kell 13:00 ja 15:00 võimalus tutvuda koos giidiga Kaali meteoriitika- ja paekivimuuseumi ning Kaali kraatriga. Giidituuridel osalemiseks eelregistreerimist ei ole vaja. Huvilised saavad koguneda vahetult enne tuuri Kaali Külastuskeskuse ees.